Nieprawidłowo dobrana karma – konsekwencje

Kwiecień 14th, 2010 Wpisane w Porady

Dobór odpowiedniej karmy jest ważną decyzją, jaką musimy podjąć po decyzji o kupnie kota i wyborze lekarza weterynarii, który będzie się zajmował naszym pupilem. Nieprawidłowo dobrana karma może powodować powstawanie niedoborów mineralno-witaminowych, a w konsekwencji różne choroby. Zła karma może nie zawierać odpowiedniej ilości składników odżywczych np. białka, które jest bardzo ważne dla kota. Wybór między karmą mokrą (puszki i saszetki) a suchą (granulat) oraz między przemysłową a domową jest niezwykle ważny. Karma przygotowywana w domu nigdy nie będzie odpowiednio zbilansowana, więc z góry możemy zrezygnować z jej stosowania. Polecamy dobrej jakości karmy granulowane zapewniające pełny rozwój kota od oseska do seniora. Polecam karmy suche ze względu na praktyczność i duże możliwości leczenia kotów poprzez stosowanie diet leczniczych np. w schorzeniach dróg moczowych np. syndromu urologiczny kotów, lub niewydolność nerek.

Lekarze weterynarii powinienem przekonać właścicieli kotów do stosowania dobrych karm. Najczęstszym argumentem, aby przekonać kogoś do lepszej karmy jest powiedzenie mu, że dzięki temu wyda mniej pieniędzy na leczenie.

Koty kąpane to głównie koty wystawowe, których futro musi być specjalnie pielęgnowane tzn. myte, pudrowane, czesane. Do tego celu można stosować szampony na mokro, szampony na sucho, pudry, szampony w sprayu. Często szampony lecznicze stosowane są w leczeniu chorób skóry. Należy pamiętać o tym, żeby zawsze wybierać szampony dobrej jakości i nie oszczędzać kupując podejrzane specyfiki, ponieważ można bardzo zaszkodzić stosując szampony nieprzeznaczone specjalnie dla kotów.

Dla kota wszystko jest groźne, co nie jest specjalnie dla niego przeznaczone, a zatem wszelkie preparaty dla innych zwierząt np. dla psów. Niestety mogą się zdarzać różne alergie na składniki żwirku i trudno jest określić, który akurat może być szkodliwy dla naszego kota

Przepraszamy, ale komentarze są obecnie wyłączone.