Paszporty i identyfikacja zwierząt

Kwiecień 14th, 2010 Wpisane w Wyjazdy zagraniczne ze zwierzętami

Do znakowania zwierząt, którym wydawane są paszporty ( psy, koty i fretki) dopuszczone są dwa sposoby: tatuaż oraz implantacja mikroczipu. Mikroczip należy implantować po lewej stronie szyi w połowie jej długości. Do implantacji nadają się mikroczipy różnych firm pod warunkiem, że spełniają normę ISO 11784. Czytnik do odczytywania mikroczipów mogą być też różnych firm pod warunkiem, że spełniają normę ISO 11785.
W przypadku tatuażu nie jest określony jednolity system numeracji na terenie Polski. Krajowa Izba Lekarsko Weterynaryjna zaleca by zwierzętom, które nie są trwale oznakowane, lekarze weterynarii implantowali mikroczipy. Zabieg implantacji mikroczipu jest zdecydowanie mniej bolesny od zabiegu tatuażu i w przyszłości będzie obowiązującą metodą oznakowania zwierząt towarzyszących.
Zwierzęta, które w dniu 1 października 2004 roku były wytatuowane lub miały zaimplantowany mikroczip zgodny z normą ISO 11784 nie podlegają ponownemu znakowaniu.

ZWIERZĘTA WYJEŻDZAJĄCE DO KRÓLESTWA WIELKIEJ BRYTANII IRLANDI PÓŁNOCNEJ I SZKOCJI ORAZ IRLANDI POŁUDNIOWEJ, SZWECJI, DO ODBYCIA KWARANTANNY NA TERENIE POLSKI PO UPRZEDNIM BADANIU KRWI W KIERUNKU WYSTĘPOWANIA PRZECIWCIAŁ PRZECIWKO WŚCIEKLIŻNIE.
TECHNICZNIE POLEGA TO NA TYM, ŻE PSU, KOTU LUB TCHÓRZOFRETCE, KTÓRA JEST JUŻ ZACZIPOWANA, POSIADA PASZPORT I BYŁA SZCZEPIONA PRZECIWKO WŚCIEKLIŻNIE PRZYNAJMNIE 2 TYGODNIE PRZED POBRANIEM KRWI LUB BYŁA SZCZEPIONA REGULARNIE CO ROKU, POBIERAMY KREW, KTÓRĄ WYSYŁAMY DO LABORATORIUM W PUŁAWACH. CENA BADANIA WYNOSI 277 ZŁ. OD DNIA POBRANIA KRWI LICZYMY CZAS 6 MIESIĘCY, PO KTÓRYM TO PIES, KOT LUB TCHÓRZOFRETKA BĘDĄ MOGŁY WYJECHAĆ DO WYŻEJ WYMIENIONYCH KRAJÓW POD WARUNKIEM, ŻE MIANO PRZECIWCIAŁ PRZECIWKO WŚCIEKLIŻNIE BĘDZIE ODPOWIEDNIE.


Krajowa Izba Lekarsko Weterynaryjna informuje, że do znakowania zwierząt, którym wydawane są paszporty ( psy, koty i fretki) dopuszczone są dwa sposoby: tatuaż oraz implantacja mikroczipu. Mikroczip należy implantować po lewej stronie szyi w połowie jej długości.

Do implantacji nadają się mikroczipy różnych firm pod warunkiem, że spełniają normę ISO 11784. Czytnik do odczytywania mikroczipów mogą być też różnych firm pod warunkiem, że spełniają normę ISO 11785. W przypadku tatuażu nie jest określony jednolity system numeracji na terenie Polski.

Krajowa Izba Lekarsko Weterynaryjna zaleca by zwierzętom, które nie są trwale oznakowane, lekarze weterynarii implantowali mikroczipy. Zabieg implantacji mikroczipu jest zdecydowanie mniej bolesny od zabiegu tatuażu i w przyszłości będzie obowiązującą metodą oznakowania zwierząt towarzyszących.
Zwierzęta, które w dniu 1 października 2004 roku były wytatuowane lub miały zaimplantowany mikroczip zgodny z normą ISO 11784 nie podlegają ponownemu znakowaniu. W sprawie zakupu mikroczipów i czytników prosimy o bezpośredni kontakt z dystrybutorem takiego systemu w Polsce lub z hurtowniami weterynaryjnymi. Przypominamy, że czynność implantacji mikroczipu jest zdecydowanie czynnością lekarsko weterynaryjną i może być wykonana tylko przez lekarza weterynarii.

W naszym Gabinecie pomożemy Ci przygotować Twojego pupila do wyjazdu zagranicznego

czipowanie psów, kotów i fretek z wpisaniem do bazy Indexel http://www.idpet.info/

wystawianie paszportów dla zwierząt wyjeżdżających za granicę

pobieranie krwi na określenie poziomu przeciwciał przeciw wściekliźnie wymaganego przy wyjeździe do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malty, Szwecji, Norwegii
http://www.sjv.se/

http://www.defra.gov.uk

http://www.amb-norwegia.pl/tourism/catsanddogs/catsanddogs.htm http://vetpol.org.pl/warunki.htm

http://www.vetpol.org.pl/paszporty.htm

Przepraszamy, ale komentarze są obecnie wyłączone.