Pies – nauka czystości

Kwiecień 14th, 2010 Wpisane w Porady

PIES – NAUKA CZYSTOŚCI

Okres rozpoczęcie nauki szczeniaka czystości jest wiek między 7,5- 8,5 tygodnia. Można przyzwyczaić szczenię do załatwiania się w wybranym miejscu, zanim nabierze własnych upodobań. Nie należy niepokoić się jednak, jeśli szczenię jest starsze – na pewno też się nauczy, choć może to potrwać nieco dłużej.

NALEŻY wyprowadzać psa na dwór 5-7 razy dziennie.

Należy wybrać odpowiednie miejsce, gdzie szczeniak będzie wyprowadzany bezpośrednio po przebudzeniu, po zabawie oraz 15-20 min. po jedzeniu. Jeżeli piesek będzie codziennie wyprowadzany w to samo miejsce, wcześniejsze zapachy będą go pobudzały do wypróżniania. Większość szczeniaków potrzebuje przed wydaleniem 15-20 min. na pobieganie. Należy pozostać przy nim przez cały czas. Kłopoty mogą wynikać z faktu, że właściciel nie jest pewien, czy szczenię rzeczywiście się wypróżniło i pozwala mu za wcześnie wrócić do domu.

STOSOWAĆ ustalone hasło kojarzące się z załatwieniem potrzeb fizjologicznych.

Powtarzanie tego samego zwrotu za każdym razem, gdy szczeniak się wypróżnia, sprawia, że kojarzy hasło z miejscem i czasem przeznaczonym na załatwianie się.

NAGRADZAĆ szczenię natychmiast po załatwieniu się na dworze.

Nagrodą może być pochwała, smakołyk lub zabawa, musi ona nastąpić natychmiast po tym jak piesek załatwi się w odpowiednim miejscu. Jeżeli szczenię zostanie nagrodzone dopiero po powrocie do domu nie skojarzy tego z czynnością wydalania, lecz z samym powrotem do domu.

OBSERWOWAĆ szczenię w domu.

Najlepiej wybrać w mieszkaniu takie pomieszczenie, w którym szczenię będzie pod stałym nadzorem. Pozwala to uchwycić moment, gdy piesek zaczyna się załatwiać. Aby łatwiej kontrolować miejsce przebywania szczeniaka, można go przypiąć na smyczy lub przywiązać mu do obroży dzwonek.

ZAMKNĄĆ pieska w klatce przed wyjściem z domu.

W czasie, gdy nie możesz mieć pieska pod kontrolą, najlepiej zostaw go na niewielkiej bezpiecznej dla niego przestrzeni na przykład w klatce. Jeżeli klatka jest duża i przeznaczona dla dużego psa, należy ją przedzielić, aby uniknąć sytuacji, w której szczenię w jednym końcu się załatwia, a w drugim śpi. Należy pamiętaj o tym, że pojemność pęcherza i jelit szczeniąt jest ograniczona, a więc należy je wyprowadzić przynajmniej raz na 4 godziny.

NIE karać po fakcie.

Jeżeli szczeniakowi zdarzy się załatwić w domu nie należy zanurzać jego nosa w wydalinach. Takie postępowanie niczego nie uczy, ponieważ niepożądane zachowanie już się zakończyło. Zamiast tego należy spróbować przyłapać szczenię na gorącym uczynku. Jeżeli piesek przygotowuje się do załatwienia w domu nie można go bić, lecz należy tupnąć nogą, potrząsnąć puszką wypełnioną monetami lub głośno krzyknąć „na dwór”. Prawdopodobnie szczenię przerwie rozpoczętą czynność i można je będzie wynieść na zewnątrz.

NIE zostawiać psu stałego dostępu do jedzenia.

Szczeniaka należy karmić o określonych godzinach i zabierać miskę z jedzeniem po 20 min. Dzięki temu ustalą się pory, w których szczenię będzie miało potrzebę jedzenia.

STARANNIE zmywać wszystkie miejsca zabrudzone wydalinami.

Należy używać bezpieczny preparat usuwający zarówno zapach, jak i plamy. Ważne, aby zabrudzone miejsce oczyścić do końca, w przeciwnym wypadku szczeniak może do niego wrócić i znów się tam załatwić.

KONSEKWENTNE postępowanie

Szczenięta uczą się czystości do wieku około 20 tygodni, jednak w przypadku braku konsekwencji trening ten może trwać dłużej.

NIE KARAĆ ZA ZAŁATWIANIE SIĘ W NIEODPOWIEDNIM MIEJSCU

Przepraszamy, ale komentarze są obecnie wyłączone.