Psy – pielęgnacja jamy ustnej.

Kwiecień 14th, 2010 Wpisane w Porady

Brak pielęgnacji jamy ustnej może nieść za sobą bardzo wiele konsekwencji. Najważniejsze problemy to: osad, kamień, zapalenie dziąseł, paradontoza, próchnica. W ekstremalnych warunkach może dochodzić nawet do sepsy i śmierci psa.

Do pielęgnacji jamy ustnej psa należy używać przede wszystkim pasty i szczotki do zębów. Tradycyjnej mycie zębów przy użyciu pasty i szczotki można zamienić na stosowanie specjalnych past i żelów zawierających enzymy rozpuszczające osad. Taki żel wystarczy wprowadzić do jamy ustnej psa i zostawić go tam, a całą resztę zrobią już za nas enzymy. Żel można dodawać również do pożywienia.

Właściciel musi ostrzec kupującego, że psie pazury można skracać, ale tylko do pewnego momentu. Pazur ma swoje unaczynienie i zbyt krótkie jego przycięcie może spowodować krwawienie i ból.

Zdrowe ucho wymaga kontroli i oczyszczania nadmiaru wydzieliny przy pomocy bagietki nasączonej preparatem do czyszczenia uszu dla psów.

Jeśli ucho robi się czerwone i wydzieliny robi się dużo i ma nieprzyjemny zapach należy natychmiast udać się do lekarza.

Oczka – niektóre psy mają tendencję do łzawienia (nie mówię tu o patologicznym łzawieniu), co szczególnie nieładnie wygląda np. u maltańczyków, Yorków albo białych pudli.

Idealna sucha karma dla szczeniąt? Sucha karma dla psów jest lepsza niż wszelkiego rodzaju puszki i karma gotowana- domowa.

Karma dla szczeniąt oprócz tego, że powinna być idealnie zbilansowana pod kątem makro i mikroelementów tzn. powinna zawierać odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczów oraz minerałów i witamin, to musi zawierać specjalne dodatki niezbędne szczególnie szczeniakom.

Do tych dodatków należy min.

DHA niezbędny składnik, który ma duży wpływ na rozwój układu nerwowego i uczenie się szczeniąt;

Omega 3 i 6 wielo nienasycone kwasy tłuszczowe ważne w rozwoju skóry i włosa;

Wyciąg z yucca scheidigera odpowiedzialna za konsystencję i zapach kału;

Wyciąg z żeńszenia wpływający na rozwój serca;

Glukozamina i chondroityna odpowiedzialne za prawidłowy rozwój chrząstek zwłaszcza u szczeniąt dużych ras np. labrador.

FOS- fruktooligosacharydy odpowiedzialne za prawidłowe trawienie i procesy przebiegające w jelitach szczeniąt.

Dodatki wpływające na tworzenie się pigmentu w skórze szczeniąt.

Jest jeszcze jeden ważny element idealnej karmy dla szczeniąt, ale i również karmy dla dorosłych psów. Idealnie byłoby, żeby sucha karma posiadała certyfikat jakości HACCP BRC i ISO. Karma posiadająca takie certyfikaty jakości zapewnia nas, że skład, tzw. analiza składu zapisana na opakowaniu karmy jest zgodna z tym, co jest w środku opakowania.

I jeszcze jedno na koniec: przed zakupem karmy zawsze proszę przeczytać analizę składu na opakowaniu. Idealna karma dla szczeniąt na pierwszym miejscu będzie miała mięso. Karmy, które mięso mają na drugim miejscu lub na pierwszym, ale razem z produktami pochodzenia zwierzęcego daleko jest do ideału. Wyjątkiem są karmy hipoalergiczne, które z założenia są mniej bogate w mięso

Przepraszamy, ale komentarze są obecnie wyłączone.