Żywienie

Kwiecień 14th, 2010 Wpisane w Porady

Kot jest zwierzęciem mięsożernym, zatem im więcej w karmie mięsa tym lepiej dla niego. Jednocześnie ten typowy drapieżnik w naturze po skonsumowaniu swej przechadzając się po posiłku przekąszał jagody, aromatyczne listki ziół wspomagając tym swoje trawienie i dostarczając niezbędnych witamin i mikroelementów. Ludzie są już na tyle świadomi potrzeb kota, że stworzyli coś takiego jak suchy pokarm dla kotów. W tym pokarmie zawarte jest wszystko, co jest potrzebne dla funkcjonowania organizmu kota: białko w ilości ok. 35%, tłuszcze w ilości ok. 15%, węglowodany w ilości ok. 35% i niezbędne witaminy, mikroelementy i dodatkowo specjalne aminokwasy (tauryna) i tłuszcze omega 3 i omega 6 niezbędne do życia. Oczywiście, żeby móc zdać się na suchą karmę trzeba być pewnym, że jest w niej to wszystko, co trzeba. Tylko karmy z tzw. górnej półki zapewniają bezpieczeństwo karmienia tylko suchą karmą.

Czy kotu można dawać surowe mięso?

Tak, ale najpierw należy je zamrozić, potem rozmrozić i takie dopiero podać kotu. Nie należy przyzwyczajać kota do jedzenia samego mięsa, a to z kilku powodów:

  • Mięso nie zawiera zbyt wielu witamin i mikroelementów.
  • Jeśli kot przyzwyczai się do jedzenia tylko mięsa to na jego zębach zacznie powstawać kamień nazębny, któremu zapobiegają dobre suche karmy.
  • Jeśli kot zachoruje i trzeba będzie zastosować dietę leczniczą w postaci suchej karmy to kot nauczony jedzenia tylko mięsa za żadne skarby świata nie zje suchej karmy i prędzej się zagłodzi na śmierć (to nie jest żart, koty faktycznie potrafią się głodzić w przypadku, gdy nie dostaną swojego ulubionego pożywienia, czyli np. mięsa surowego ). U kota, który nie je dłużej niż 3 dni dochodzi do stłuszczenia wątroby, na skutek jego specyficznej fizjologii; potem dochodzi do zmian w nerkach i innych narządach wewnętrznych i takiego kota nie można już uratować
  • Suche karmy zawierają wiele dodatków np. odkłaczających, usuwających kamień nazębny, wpływających na jakość skóry i sierści, zmniejszających odór odchodów stałych, podnoszących odporność, zwiększających aktywność, odchudzających lub zapobiegających tyciu po kastracji, mają obniżoną ilość fosforu i magnezu, które są przyczyną powstawania syndromu urologicznego, zakwaszających mocz, również ważne przy syndromie urologicznym kotów, wpływających na odbudowę chrząstek stawowych i wielu innych wspomagaczy organizmu kota, które mają zapewnić jego długie życie, a musimy wiedzieć, że kot żyje ok. 17 lat, czego raczej nie mogą doświadczyć koty żyjące na wolności.

Przepraszamy, ale komentarze są obecnie wyłączone.